Federasyon Uygulamaları

Federasyon bileşenlerinin birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışabilmesi ve güvenli bir iletişim kurabilmesi için SAML protokolü tabanlı çalışan uygulamalar kullanılmaktadır. SAML ( Security Assertion Markup Language ) protokolü, xml tabanlı ve açık standartlara dayalı geliştirilmiş, federasyon bileşenleri arasındaki kimlik doğrulama ve yetkilendirme bilgilerinin güvenli bir şekilde değişimini sağlamak için tasarlanmış protokoldür. SAML kullanan OpenID, "simpleSAMLPhp" ve "shibboleth" gibi birçok uygulama bulunmaktadır. Shibboleth ve simpleSAMLphp uygulamaları federasyon işlevlerini yerine getirebilecek yetenekte olan ve birçok federasyon tarafından kullanlan başlıca uygulamalardır.

SimpleSAMLphp Shibboleth

ULAKBİM, YETKİM federasyonunun hazırlanması sırasında simpleSAMLphp uygulamasını kullanmış ve hali hazırda çalışmakta olan federasyon bileşenlerini bu uygulama ile yapılandırmıştır. İlgili dökümanları belgeler linkinde bulabilirsiniz.

Federasyon uygulaması olarak shibboleth kullanan kurumların hazırladıkları kurulum dökümanları da ilerleyen günlerde belgeler kısmına eklenecektir.